Program Schedule

Date 1 Date 2 Artist Group Program Name Time 1 Time 2 Location Location Town
02/27/2018 Antonio Rocha Jungle Tales/Cross Roads 9:00 10:00 Island Ave. School Madison
02/27/2018 Jennifer Rae Paint Night 6:00-8:00 CFC Arena Hamden
02/28/2018 Lollipop Opera Fairy Tale Kitchen 9:15 John Lyman School Middlefield
02/28/2018 Claudia Mathison Chinese New Year Dragons 3:45 Norfolk Library Norfolk
02/28/2018 Soro Bindi Music & Cultures of Ghana 9:15 10:15 Abraham Pierson School Clinton
02/28/2018 Vaughn Collins Music/Choir Workshops 11:30 12:30 Riverside Academy New Haven
03/01/2018 Kahana Hula The Language of the Hawaiian People 1:45 2:45 Global Communications Academy IB Hartford
03/01/2018 Boogie Chillun’ American Roots Music 6:30 PM Western Middle School Greenwich
03/01/2018 8, 15, 22, 29 Sanna Stanley Are You My Moon? 9:30-10:30 10:30-11:30 Davis Street School New Haven
03/02/2018 Craig Norton Music & Math 1:15 2:10 Environmental Sciences Magnet School at Mary Hooker Hartford
03/02/2018 Efraim Silva Dance Workshop 1:00 New Haven Academy New Haven
03/03/2018 Linda Peck Mindfulness 1:00-2:25 2:30-4:00 Jonathan Law High School Milford
03/04/2018 Anne Pasquale Little Living History Tour 1:00 Mill River Park Stamford
03/05/2018 Craig Norton Music & Math 11:30 1:30 Parkville Community School Hartford
03/05/2018 Blue Jupiter What is A Capella 10:00 Pumpkin Delight School Milford
03/05/2018 Cyd Slotoroff We Can Get Along 9:30 10:30 Strong 21st Century Magnet & Lab School New Haven
03/05/2018 Freestyle Repertory Theatre Theatre Sports 8:20 9:30 Perry Hill School Shelton
03/06/2018 Caryn Lin Bach to Rock 11:00 12:00 Davis St. School New Haven
03/06/2018 Matica Arts Whole Body Mathematics 1:00 Darien Library Darien
03/06/2018 3/13, 20, 27, 4/3, 5 Efraim Silva Dance Residency 9:30 AM – 12:30 PM Lillie B. Haynes School Niantic
03/07/2018 3/14 Khaiim Kelly Rap Poetry Workshops 4:00-5:00 20 West Learning Center Norwalk
03/09/2018 Dance China NY China Patterns 8:55 AM 9:55 AM Emma Hart Willard School Berlin
03/09/2018 Surcari Music With a Latin Beat 1:55 Clinton Avenue School New Haven
03/09/2018 Craig Norton Drum Up A Song 10:00 Thirman L. Milner School Hartford
03/09/2018 Ginga Brasileira Viva Brazil 9:30 10:30 Farmingville Elementary Ridgefield
03/09/2018 Soro Bindi Music & Dances From Ghana 10:30 Turkey Hill Orange
03/09/2018 Soro Bindi Music & Dances From Ghana 8:45 Peck Place School Orange
03/10/2018 Gerald Moore The Game 1:00-2:25 2:30-4:00 Bridgeport Discovery Magnet Bridgeport
03/13/2018 Carol Glynn Connecticut Legends & Lore 9:30 East Haddam Elementary School Moodus
03/14/2018 Grumbling Gryphons Anansi the Trickster Spider 2:00 PM Irving School Derby
03/14/2018 Linda Peck Connections – Awareness, Mindfulness DYNAMICS 9:00 10:00 Lewin G. Joel, Jr. School Clinton
03/14/2018 Hip Hop Dimensions Hip Hop Dimensions 11:30-12:10 12:20-1:20 The Hotchkiss School Lakeville
03/14/2018 3/15 snow date Ginga Brasileira Viva Brazil 9:35-10:10 10:20-11:20 The Hotchkiss School Lakeville
03/14/2018 3/21, 28, 4/4 Gerald Moore Sculpture/Building 12:20 1:05 Conte West Hills Magnet New Haven
03/14/2018 Craig Norton Professional Development 8:30-9:30 9:45-10:45 Adelbrook Cromwell
03/15/2018 3/22, 29, 4/5, 12 Craig Norton Digital Photography 12:10 1:00 Davis Street School New Haven
03/16/2018 Soro Bindi Music and Culture of Ghana 11:00 Eagle Hill School Greenwich
03/16/2018 Kahana Hula Polynesian Dance & Culture 9:00AM 10:00AM Forest Elementary School West Haven
03/17/2018 Li Liu Traditions of Chinese Acrobatics 4:45 PM Southern CT state University – Lyman Center New Haven
03/17/2018 Tanglewood Marionettes The Fairy Circus 1:00 Miller Library Hamden
03/17/2018 Tom Lee Writing and Visual Thinking Strategies Workshops Think it, See it, Write it-Visualization for Descriptive Writing 10:15 South End Community Center Stratford
03/19/2018 Sirius Coyote Music of the Americas 10:00 Gainfield Elementary Southbury
03/19/2018 Amazing Math Wizards The Amazing Math Wizards 10:00 Rotella Magnet School Waterbury
03/20/2018 Li Liu Traditions of Chinese Acrobatics 2:00 Hartford Public Library-Ropkins Branch Hartford
03/20/2018 Soro Bindi Music & Dance of Ghana 3:30 Harford Library – Park Branch Hartford
03/20/2018 Soro Bindi Music & Dances from Ghana 1:15 JFK Elementary School Milford
03/21/2018 Craig Norton Music and Math 12:30 1:30 Noah Webster MicroSociety Magnet School Hartford
03/21/2018 Surcari Music With A Latin Beat 11:00 King Robinson Interdistrict Magnet New Haven
03/21/2018 Chariot of the Sun Chariot of the Sun 9:45 AM Frank Ward Strong School Durham
03/21/2018 Lou Del Bianco Make A Good Choice 12:30 Davis St. School New Haven
03/21/2018 Lou Del Bianco Make A Good Choice 9:15 John S. Martinez School New Haven
03/21/2018 Turtle Dance Music Wally Water & the Water Cycle 1:30 2:30 A.W. Cox Elementary Guilford
03/21/2018 3/28, 4/4, 11, 25, 5/2, 9, 16, 23, 30 Sharece Sellem – Vintage Soul Productions Theater Workshops 4:00-5:00 Clinton Ave School New Haven
03/21/2018 Tanglewood Marionettes Cinderella 3:45 Hartford Public Library – Dwight Branch Hartford
03/21/2018 3/22 Tom Lee Visual Thinking Strategies 3:30 Teachers Memorial Norwich
03/22/2018 Sirius Coyote ibienvenidos! Welcome All 10:00 Worthington Hooker Middle School New Haven
03/22/2018 Sirius Coyote Going Green 1:30 West Rock Author’s Academy New Haven
03/22/2018 Tanglewood Marionettes Dragon King 1:30 Lee Kellogg School Falls Village
03/22/2018 Hip Hop Dimensions Hip Hop Workshop 1:00 Rectory School Pomfret
03/23/2018 Kahana Hula Hula: The Language of the Hawaiian People 9:00 10:00 Parkville Community School Hartford
03/23/2018 Sirius Coyote Music of the Americas 8:30 9:30 Redding Elementary Redding
03/23/2018 Blue Jupiter What is A Capella 10:50 1:45 Daniels Farm School Trumbull
03/23/2018 Sova Theater The Art of Mask 6:30 Keefe Communtiy Center Hamden
03/24/2018 Craig Norton Digital Photography 1:00-2:25 2:30-4:00 Middletown High School Middletown
03/26/2018 Flock Theatre Fish Workshop 9:00-9:45 9:55-10:40 Deep River Elementary Deep River
03/26/2018 Surcari Music with a Latin Beat 9:50 AM 10:40 AM (x3) Breakthrough II Hartford
03/26/2018 Eshu Bumpus African American Folktales 9:00 10:00 Sarah Noble Intermediate New Milford
03/26/2018 Leland Faulkner World of Wonder 9:00-9:45 9:55-10:40 Deep River Elementary School Deep River
03/27/2018 Surcari Music With a Latin Beat 11:55 12:55 Middlebrook School Wilton
03/27/2018 Tanglewood Marionettes Cinderella 9:00 Quinnipiac Stem New Haven
03/27/2018 Chariot of the Sun Chariot of the Sun 2:00 Tolland Intermediate Tolland
03/27/2018 Doran Hamm Poetry In Motion 9:00 AM 10:00 AM Beecher Road School Woodbridge
03/28/2018 Sova Theater Frogs Make Me Hoppy 3:45 Norfolk Library Norfolk
03/29/2018 Eshu Bumpus African/American Folk tales 9:15 11:30 Lebanon Elementary School Lebanon
03/29/2018 Giovanni Ciarlo Music & Cultures of The Americas 9:00 Dr. James H Naylor/ CCSU Leadership Academy Hartford
04/02/2018 4/6, 23, 26, 5/7 Carol Glynn Literacy Theater Workshops 8:30 9:30 B. W. Tinker Elementary Waterbury
04/03/2018 Antonio Rocha Jungle Tales/Cross Roads 12:30 1:30 Lee Kellogg School Falls Village
04/04/2018 Antonio Rocha Jungle Tales 1:30 Columbus Family Academy New Haven
04/04/2018 Antonio Rocha Jungle Tales 9:45 L. W. Beecher School New Haven
04/04/2018 Leland Faulkner World of Wonder 9:30 Highland Elementary School Wallingford
04/05/2018 Kahana Hula Hula: Hawaiian Dance, Culture & Fitness 9:30 10:30 Dr. Joseph S. Renzulli Gifted & Talented Academy Hartford
04/05/2018 Antonio Rocha Jungle Tales/ Crossroads 9:15 10:15 Pomperaug Elementary Southbury
04/05/2018 Tanglewood Marionettes Dragon King 8:10 Whisconier Middle School Brookfield
04/06/2018 Surcari Trio Music with a Latin Beat 9:15 AM West Woods Upper Elementary School Farmington
04/06/2018 Doran Hamm Poetry In Motion 8:30 AM 9:30 AM Cider Mill School Wilton
04/06/2018 Antonio Rocha Jungle Tales 12:45-1:30 1:45-2:30 Griswold Elementary School Kensington
04/06/2018 Ginga Brasileira Viva Brazil 9:00 10:00 Ridgebury Elementary Ridgefield
04/07/2018 Claudia Mathison The Colonial School House 1:00 Mill River Park Stamford
04/09/2018 Turtle Dance Music Wally & The Water Cycle 2:20 Ridge Hill School Hamden
04/10/2018 Tanglewood Marionettes Cinderella / Arabian Adventure 11:00-12:00 12:50-1:50 Cornwall Consolidated School West Cornwall
04/10/2018 Tom Lee Family Evening Program 6:00-7:00 JFK Elementary School Milford
04/10/2018 Dennis Waring Trash to Tunes 8:05 9:05 Whisconier Middle School Brookfield
04/11/2018 Freestyle Repertory Theatre Theatre Sports 1:00 PM 2:00 PM Irving School Derby
04/11/2018 Dennis Waring Trash to Tunes 1:00pm Stamford Museum And Nature Center Stamford
04/11/2018 4/25, 30, 5/9 Carol Glynn Theater Workshops 12:20 1:05 Conte West Hills Magnet School New Haven
04/11/2018 Tom Lee Family Evening Program 6:00-7:00 JFK Elementary School Milford
04/11/2018 Claudia Mathison Carp Kites 4:00 Casimir Pulaski Elementary School Meriden
04/12/2018 Dennis Waring Trash to Tunes 9:00 10:10 Independent Day School Middlefield
04/12/2018 Themselves Road to Revolution 9:00 10:00 Sarah Noble Intermediate New Milford
04/12/2018 Claudia Mathison Carp Kites 4:00 Nathan Hale School Meriden
04/12/2018 Dennis Waring Trash to Tunes 6:30 Stafford Elementary School Stafford Springs
04/13/2018 Hip Hop Dimensions 2:00 North Canaan Elementary North Canaan
04/13/2018 Soro Bindi Music and Cultures from Ghana 8:15 – 9:00 AM 9:45 – 10:30 AM Washington Middle School Meriden
04/13/2018 Chariot of the Sun Chariot of the Sun 10:00 am Tyrrell Middle School Wolcott
04/13/2018 Dennis Waring Trash to Tunes / Instrument Making Workshop 8:45 10:00 Hamden Hall Country Day School Hamden
04/13/2018 Mikata Hands on African Drumming & Dance 9:00-9:45 10:15-10:35 Renbrook School West Hartford
04/13/2018 Li Liu Chinese Acrobat 2:00 Chaplin Elementary School Chaplin
04/16/2018 Craig Norton Music & Math 8:30 9:15 R. J. Kinsella Magnet School of Performing Arts Hartford
04/16/2018 Ginga Brasileira Viva Brazil 9:45 10:45 Barlow Mountain Elementary Ridgefield
04/17/2018 David Zucker Presents Shakespeare Guyz 11:00 Ridgefield Academy Ridgefield
04/17/2018 Craig Norton Cell Phone Photography 6:30-7:45 Trumbull Public Library Trumbull
04/17/2018 4/18, 19, 20 The Art Spot Community Mosaic Keefe Community Center Hamden
04/18/2018 Craig Norton Music & Math 12:30 SAND Elementary Hartford
04/20/2018 4/23, 24, 25, 26 Leland Faulkner World of Wonder 9:30 10:00 Manchester Public Schools Manchester
04/20/2018 Tanglewood Marionettes Arabian Adventure 3:45 Hartford Library – Albany Branch Hartford
04/21/2018 Leland Falkner Visions of Peace 11:00-12:00 Charter Oak Elementary West Hartford
04/23/2018 Blue Jupiter What is A Cappella 10:00 Bethany Community School Bethany
04/23/2018 4/27, 4/30, 5/4, 5/11, 5/14, 5/18, 5/21, 5/25, 6/4 Marty Gasper Digital Acapella Music Lab 12:30-1:15 Clinton Ave School New Haven
04/24/2018 Giovanni Ciarlo Music & Cultures of the Americas 9:00 Fred D. Wish School Museum School Hartford
04/24/2018 Giovanni Ciarlo Music & Cultures of the Americas 1:00 Martin Luther King Jr. Elementary School Hartford
04/24/2018 Tanglewood Marionettes Hansel & Gretel 9:00 10:30 Sarah Noble Intermediate New Milford
04/24/2018 Ginga Brasileira Viva Brazil 9:30 10:30 Veterans Park Elementary Ridgefield
04/25/2018 Hip Hop Dimensions Hip Hop Dimensions 10:30 12:00 Jamaica Performing Arts Center Jamaica
04/26/2018 Tanglewood Marionettes Sleeping Beauty/Perseus&Medusa 10:00am 2:00pm Rowayton Elementary School Norwalk
04/26/2018 Giovanni Ciarlo Music & Cultures of The Americas 11:45 STEM Magnet School at Annie Fisher Hartford
04/26/2018 Themselves Immigrant’s Story 9:00 McAlister Intermediate School Suffield
04/27/2018 Chariot of the Sun Chariot of the Sun 10:00 AM Middlebrook School Wilton
04/27/2018 Giovanni Ciarlo Music & Cultures of the Americas 1:00 Maria C. Colon Sanchez Elementary School Hartford
04/27/2018 Sharyn Farrell Line Dancing For Everyone! Come one, come all! 6:30 Dunbar Hill School Hamden
04/30/2018 Ginga Brasileira Viva Brazil 8:15 9:15 Scotts Ridge Middle School Ridgefield